Historia klubu

Ludowy Zespół Sportowy Swoszowianka powołali w 1948 roku działacze koła młodzieżowego działającego w domu ludowym. Pierwszym prezesem został Stefan Potańczyk. Boisko piłkarskie zostało wykonane przez młodzież na wydzierżawionym polu rolnym, drzewo na bramki otrzymano w darze od Zakładu Kąpielowego Swoszowice – boisko otwarto w dniu 03 października 1948 roku. Szatnie dla zawodników i sędziów znajdowały się w prywatnych domach panów Jana Liszki i Macieja Lembasa.

Działalność klubu skupiała się w sekcjach: piłki nożnej (drużyna w klasie C), tenisa stołowego oraz siatkówki młodzieżowej. Na początku lat 50 rozpoczyna się budowa stadionu na terenach Uzdrowiska Swoszowice wraz z budynkiem klubowym. Teren pod zabudowę załatwił w Centralnym Zarządzie Uzdrowisk dyrektor uzdrowiska pan Stanisław Wasiuczyński – Lwowiak, żołnierz generała Maczka. Ruszyły prace na terenie który był mokradłami porośniętymi trzciną i sitowiem a przez środek płynął strumyk. Wytężone prace siłami sportowców, mieszkańców Swoszowic, Junaków Służby Polsce trwały do 1955 kiedy to w dniu 03 lipca 1955 roku uroczyście otwarto „STADION”, a następne lata poświęcono na budowę budynku zaplecza z sanitariatami i szatniami ukończono go i oddano do użytku 03 marca 1957 roku.. Klub zrzeszał młodzież Swoszowic, która oprócz sportu angażowała się w działalność kulturalną ( chór, zespół teatralny), w budynku klubowym przez lata działało stałe kino. Od roku 1952 drużyna piłkarska występuje w klasie B . W 1954 roku z LZS zostaje powołany Ludowy Klub Sportowy (osobowość prawna). W 1963 roku zostaje powołana nowa sekcja klubu – jeździecka. Stan posiadania 3 konie, stajnie dla koni znajdowały się w prywatnych budynkach pana Karola Koziorowskiego. Sekcja jeździecka w celach zarobkowych organizowała zimowe zawody jeździeckie pod Wielką Krokwią w Zakopanem. W 1965 roku drużyna piłkarska awansuje do klasy A , a w 1983 do klasy okręgowej ( odpowiednik dzisiejszej V ligi) w której występowała przez 5 sezonów, następnie spadek do klasy A i ponowny awans do VI ligi. W 60-letniej działalności prezesami klubu byli kolejno: Stefan Potańczyk, Jan Liszka, Michał Linczowski, Stanisław Durak, Karol Koziorowski, Edward Ziębicki a obecnie Jacek Koziarowski.

W 1972 roku Rada Wojewódzka LZS na bazie LKS Swoszowianka powołuje WLKS ” KRAKUS” w klubie działają sekcje: kolarska – reaktywowana w 1975 r a od 1976 r prowadzona przez pana Zbigniewa Klęka, podnoszenia ciężarów, zapasów styl wolny, jeździecka , piłki nożnej. Klub na arenach sportowych reprezentowali reprezentanci Polski: podnoszenie ciężarów Cezary Pałka waga super ciężka, kolarstwo Baścik i Palka. Bardzo silna była sekcja zapaśnicza trenerem której był wielokrotny mistrz Polski pan Radoń pracujący z młodzieżą z Technikum Melioracji Wodnych w Krakowie. Duże zasługi w rozwój bazy sportowej klubu należy przypisać wieloletniemu przewodniczącemu RW LZS Panu Antoniemu Durakowi. W latach 1985 – 2000 w klubie rozpoczęto budowę zaplecza gospodarczo-sportowego które miało stworzyć podwaliny finansowe pod dalszą działalność klubu, inwestycja została zawieszona w związku z trudnościami natury finansowej oraz brakiem sponsorów mogących podołać takim wyzwaniom w dobie przemian gospodarczych i politycznych w Polsce w tych latach. Temat kontynuacji inwestycji odkurzony w 2003 roku dzięki zaangażowaniu członków klubu, Radnych Swoszowic oraz Radzie Dzielnicy X zaczął nabierać realnych kształtów. Dzięki Radzie Dzielnicy X wykonano ekspertyzę – decyzja można dalej budować ten obiekt. Plany, projekty, środki finansowe – są. Nasze kochane miasto Kraków wspiera nas swoim budżetem dzięki staraniom wielu osób prace trwają od roku 2004 w sposób ciągły – środki finansowe są zaplanowane do roku 2011. Wrzesień 2008 roku to szczególny czas – zakończyliśmy I etap budowy nowego budynku – możemy Państwu zaprezentować gotowy parter tego obiektu ( piękna sala, siłownia, szatnia, sanitariaty, zaplecze socjalne ) Równocześnie z pracami gospodarczymi prowadzona działalność statutowa w tych latach skupiała się w trzech działających sekcjach: jeździeckiej, kolarskiej oraz piłki nożnej.